Pro své klienty mám vždy konkrétní doporučení, co na webu nevynechat. Jedním z nich je obsáhnutí povinných náležitostí stanovených zákonem. Ačkoliv se tyto informace nachází všude na internetu, ne každý o nich ví a ne vždy je lidé vypíšou úplně správně. Z nějakého důvodu se je snaží co nejvíce zkrátit a schovávat, aby si jimi nekazili „design“. No a další část vůbec netuší, že nám zákon takovou povinnost ukládá.
Pokud jste blogerka, která si píše poznatky o posledních módních výstřelcích, tak se vás to netýká. Tyto povinnosti má ale každý podnikatel.
Zatím jsem se setkala pouze s tím, že příslušné úřady nejprve na nedostatky upozorní, a až pak přijde pokuta, osobně vím jen o dvou případech a v obou případech šlo o 5 000 Kč. Na druhou stranu za pár zapomenutých řádků a pět minut práce je to poměrně vysoká částka. Navíc uvedením těchto informací zvyšujete svou důvěryhodnost.
Právnická osoba zapsaná v obchodním rejstříku
- Název společnosti v obchodním rejstříku
- Sídlo – adresa
- IČO
- DIČ (pokud jste plátci)
- Spisová značka – zápis ve tvaru: „oddíl a vložka“ vedená u rejstříkového soudu v „město“
Fyzická osoba nezapsaná v obchodním rejstříku
- Jméno a příjmení
- Místo podnikání – adresa
- IČO, DIČ (pokud jste plátci)
- Oznámení ve tvaru: „Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od X. Y. ZZZZ, evidující úřad ve Město.“
- Evidenční číslo registrace – zápis ve tvaru: „evidenční číslo, jednací číslo“
Kde by se výše zmíněné údaje měly nacházet? Stačí jednou, nemusí být na všech třech:
- Patička webu
- Sekce O nás
- Stránka s kontakty
V případě e-shopu, a to i když prodáváte jeden produkt, či workshopy, semináře, přednášky,…
Nemá smysl psát co již bylo jinde dobře psáno, platí tedy výše zmíněné a dále vás odkážu na Shoptet – Právní náležitosti e-shopu.
GDPR
Toto nařízení nemá rád asi nikdo, snad ani ten jehož má údajně chránit. Stejně jako u e-shopů vás pro začátek odkážu na přednášku Petry Dolejšové z eLegal, která proběhla v rámci WordCampu. Ve videu Petra zmiňuje praktické a reálné příklady a proto si myslím, že se od ní dá hodně pochopit.
Proč vám to neshrnu vlastními slovy? Inu proto, že nejsem právník, ale designér a není moje povinnost tomu rozumět, myslím, že je ale vhodné vás na to upozornit.
