Smlsněte si na blogu – Skenování

Znáte to, jak se vám sbíhají sliny, když vidíte dokonale nachystanou sváteční snídani? Očima nejen jíme, ale i si vybíráme, co budeme číst. V této sérii se rozepíšu o tom, jak udělat váš blogový článek neodolatelný k přečtení.

Série Smlsněte si na blogu

  1. Skenování – aby se lidé v textu neztratili
  2. Kontrast – moment překvapení
  3. Zarovnání – servírujte text přehledně
  4. Čitelnost – pořádně vyvětrejte
  5. Výzva k akci – to proč to děláte

Skenování – aby se lidé v textu neztratili

První na koho bychom měli myslet je návštěvník. Určitě už jste četli, že lidi na webech nečtou, ale skenují. Já bych řekla, že to není moc přesné. Lidé čtou. Ale až když najdou něco, co je přinutí číst. A tak pořád dokola. A pokud uvidí už po načtení stránky stěnu z textu, tak se nepokusí ani o to skenování, natož aby to fakt četli.

A ano, každý skenuje/čte trochu jinak. Moje kamarádka opravdu čte řádek po řádku, skenování úplně přeskakuje. I přesto ji formátovaný text pomáhá se v textu zorientovat, rozpoznat váhu a důležitost informací a jejich strukturu.

Co lidé při skenování čtou?

  • Seznamy,
  • nadpisy,
  • tučná a jinak zvýrazněná slova,
  • podtržené texty (=odkazy),
  • texty jakkoliv výrazně vizuálně odlišné,
  • obrázky.

Členění textu je proto zásadní pro orientaci. Tato místa by měly fungovat jako kotvy ke čtení. Podle toho vybírejte, co zvýrazníte.

Malý trik

Zkuste si váš dokončený text přečíst tak, jako kdybyste skenovali. Čtěte pouze nadpisy, tučné, podtržené,… Máte čeho se chytit a dávají ty útržky aspoň trochu smysl? Skvělá zpráva! Praktickou ukázkou je tento příspěvek. Tak málo, jako dva druhy nadpisu, tučný text a seznam stačí k výrazně snazší orientaci.

Má to ale háček

Když to přeženete, máte opačný extrém. Bude to mít stejný efekt, jako kdybyste pro čitelnost textu neudělali vůbec nic.

Další díl: 2. Kontrast – moment překvapení

Celá série vznikla pro facebookovou skupinu copywriterky Evy VáňovéNaučte se psát copywritersky. Bylo mi ctí.

Bára Vlášková

Bára Vlášková

Web, marketing a mentoring

Můj blog je o mých zkušenostech o webech, designu a online marketignu. Právě jsem začala studovat Design informačních služeb na MUNI, tak se máte na co těšit. Někdy píšu tak, jak mi huba narostla, někdy píšu pro vás, abyste se dozvěděli, jak to s tím webem vlastně je.

O mně

Mohlo by vás zajímat

Tipy pro fotografy – Jak nafotit, komprimovat a dodávat fotografie pro web

Inspirace pro všechny, kdo chtějí mít skvělé fotky na webu a online, ale také pro fotografy, kteří se na takové focení chystají. A samozřejmě i pro web designéry, kteří chtějí vedět, jak lépe napovědět klientům a fotografům. Kompozice fotek Nechte prostor pro text...

Podcast: Co si pohlídat u dodavatele webu?

Podcast si můžete přehrát také na anchor.fm. Opis podcastu: Jak ušetříte pět nebo i deset tisíc poslechem patnácti minutového podcastu? Řeknu vám, co si pohlídat u dodavatele při tvorbě webu. Jsem Bára Vlášková, webdesignérka. Weby jsou pro mě váš oblek, výloha...

Minimální verze webu

Dnes zaplujeme trochu i do byznysu. Mnoho z vás právě teď vymýšlí, jak lehce přetransformovat osu toho co děláte, abyste mohli pokračovat dál ve své činnosti. Všude vidím přesun do online a to rychle. Tak si to pojďme ještě více usnadnit. Rychle je v tenhle moment...

Pin It on Pinterest