Smlsněte si na blogu – Zarovnání

U dezertů ještě zůstaneme. Představte si, že by vám ho na ten talíř jen tak mrskli, až by se roztekl do všech stran. Nic moc, že?

Série Smlsněte si na blogu

  1. Skenování – aby se lidé v textu neztratili
  2. Kontrast – moment překvapení
  3. Zarovnání – servírujte text přehledně
  4. Čitelnost – pořádně vyvětrejte
  5. Výzva k akci – to proč to děláte

Servírujte text přehledně

Máte prakticky jen 4 možnosti:

  • do bloku,
  • do prava,
  • na střed,
  • do leva.

V online nikdy nezarovnávejte text do bloku

Text do bloku je vhodný pouze pro konkrétní typy tištěné sazby a tiskař má podstatně více možností, jak takový text ladit. Na mobilech se vám pak stane, že máte jedno slovo na začátku řádku a druhé na konci. S pěkně ošklivými mezerami.

Text do prava

To je jako obráceně položený příbor. Dá se s tím něco dělat, ale je to nepříjemné. Takže ho spíš nepoužívejte.

Zarovnání na střed je sice opticky hezké

Ale používá se pouze pro kratší texty jako nadpisy, nebo jednovětné výkřiky a kratší citace. Stejně jako text do prava se nečte úplně snadno.

Vítěz je text doleva

To je prostě diamant. Nepodceňujte ho, čte se totiž nejlépe. A my chceme, aby si návštěvníci text četli.

Bonus: Enter doprostřed věty nepatří

Nejčastěji to vidím u jednopísmenných spojek a předložek. Jako v, k, s, z,a, i, o, u. Používá se nedělitelná mezera. Někteří lidé je ale řeší odenterováním. To bohužel není dobré, protože se vám rozhodí řádkování na mobilech, nebo tabletech.

Další díl: 4. Čitelnost – pořádně vyvětrejte

Celá série vznikla pro facebookovou skupinu copywriterky Evy VáňovéNaučte se psát copywritersky. Bylo mi ctí.

Bára Vlášková

Bára Vlášková

Web, marketing a mentoring

Můj blog je o mně, mých zkušenostech a zájmech. Někdy píšu tak, jak mi huba narostla, někdy píšu pro vás, abyste se dozvěděli, jak to s tím webem vlastně je.

O mně

Mohlo by vás zajímat

Smlsněte si na blogu – Výzva k akci

Chutná vám ten dort? A nedáte si ještě kávu? Ale co by ne, když už jsem tady, dort je famózní, káva bude také. Série Smlsněte si na blogu Skenování – aby se lidé v textu neztratiliKontrast – moment překvapeníZarovnání – servírujte text přehledněČitelnost –...

Smlsněte si na blogu – Skenování

Znáte to, jak se vám sbíhají sliny, když vidíte dokonale nachystanou sváteční snídani? Očima nejen jíme, ale i si vybíráme, co budeme číst. V této sérii se rozepíšu o tom, jak udělat váš blogový článek neodolatelný k přečtení. Série Smlsněte si na blogu...

Minimální verze webu

Dnes zaplujeme trochu i do byznysu. Mnoho z vás právě teď vymýšlí, jak lehce přetransformovat osu toho co děláte, abyste mohli pokračovat dál ve své činnosti. Všude vidím přesun do online a to rychle. Tak si to pojďme ještě více usnadnit. Rychle je v tenhle moment...